Jak się odchudzić? [Porada eksperta]

2013-04-03 11:25

Mam 23 lat i jestem gruba. Ne wiem co ma zrobić.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Proponuję abyś stworzyła dzienniczek żywieniowy. Zapisuj w nim to co jesz, w jakich ilościach i w jakich porach. Fajnie jakbyś notowała także kilka słów o sytuacji i w skali od 0-3 jak bardzo byłaś głodna. Bądź szczera ze sobą i notuj wszystko, nawet te rzeczy, których wiesz że nie powinnaś jeść. Spokojnie, nikt oprócz Ciebie go nie zobaczy! Po kilku dniach zrób sobie tzw. "rachunek sumienia". Przyjrzyj się dokładnie swoim zapiskom. Czy są w nich słodycze albo dodatkowe produkty jedzone między posiłkami? W jakich sytuacjach jesz, jakie towarzyszą Ci wtedy emocje? Czy jesz kiedy nie jesteś głodna? Zaznacz mazakiem to, co będziesz uważała, że należy poprawić. Po około 7 dniach zważ się. W kolejnym tygodniu jedz to, co w zeszłym, tylko bez zaznaczonych mazakiem produktów. Pod koniec tygodnia zważ się ponownie i zobacz czy waga poszła w dół.
Jak wszystko się uda to postaraj się stopniowo wprowadzać poniższe zasady: nie wychodź bez śniadania, jedz regularnie co 3 -4 godziny. Ostatni posiłek spożywaj na 3 godziny przed snem, nie pojadaj między posiłkami. Codziennie spożywaj: chude mięso, m, ser biały chudy, jogurty naturalne lub ze zbożem, ryby, dużo warzyw, w tym także warzywa strączkowe, otręby i płatki owsiane, chleb razowy w niewielkich ilościach, grubą kaszę, ryż pełnoziarnisty, makaron razowy lub gryczany (gotowany al dente). Ogranicz tłusty nabiał, tłuste mięso, cukry proste. Owoce jedz w ograniczonych ilościach - około 200g dziennie). Postaraj się codziennie maszerować co najmniej 40 minut lub chodź minimum 3 razy w tygodniu na treningi (siłownia, taniec, fitness).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta