Masa i rzeźba

Zobacz przykładową dietę na masę mięśniową rozpisaną na 3 dni. Jadłospis uwzględnia dzienne zapotrzebowanie kaloryczne na poziomie 3000 kcal. Podana dieta na masę w optymalnym stopniu pokrywa też zapotrzebowanie na białko, węglowodany i tłuszcze, których odpowiednie proporcje są kluczowe w procesie budowy atletycznej sylwetki.
Dieta na rzeźbę ma na celu uwidocznienie zbudowanej masy mięśniowej. Ale żeby przejść z etapu budowania masy na rzeźbę, wcale nie trzeba się głodzić i trenować do upadłego. Każdy organizm jest inny i potrzebuje dobrze dobranej kaloryczności, aby plan dietetyczny przyniósł pożądane korzyści. Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta na rzeźbę dla osób o wadze 70 kg, 80 kg i 90 kg, poznaj przykładowy jadłospis w diecie na rzeźbę oraz dowiedz się, jakie są najważniejsze zasady dietetyczne w walce o piękne ciało.
Trening domatora wcale nie musi być mniej efektywny niż ćwiczenia na profesjonalnej siłowni. Masę mięśniową zbudujesz ćwicząc przy pomocy prostych domowych przyrządów: krzesła, hantli, ekspandera czy drążka. Poznaj plan treningowy i przykłady ćwiczeń na masę, które wykonasz w domu.
Poznaj przepisy na wysokobiałkowe dania dla sportowców, które znakomicie sprawdzą się jako posiłek po treningu. Odpowiednia podaż białka jest niezbędna w okresie budowy masy mięśniowej. Proponowane dania obfitujące w łatwo przyswajalne białko (z wołowiny, kurczaka, indyka, jajek) pomogą ci szybciej zauważyć efekty treningów oraz zapobiec procesom katabolicznym.
Pod pojęciem "stagnacja" kryje się zastój w budowaniu mięśni oraz brak poprawy wyników sportowych. Stagnacja pojawia się po pewnym czasie wykonywania regularnych treningów. Wtedy najczęściej daje o sobie znać nasza genetyka i związane z nią naturalne ograniczenia organizmu. Rozpoczynając treningi praktycznie z tygodnia na tydzień poprawiasz rezultaty, w ciągu miesiąca spalasz 2-3 kilogramy tkanki tłuszczowej bądź budujesz kilogram masy mięśniowej. Ten proces z czasem staje się niestety coraz wolniejszy. Organizm przyzwyczaja się do wysiłku, bodźce przestają być wystarczająco mocne, by zmusić go do rozwoju. Spowodowane jest to oczywiście uwarunkowaniami genetycznymi, lecz także innymi elementami, o których dowiesz się, czytając ten artykuł.
Chcesz zbudować masę mięśniową, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Z tego artykułu dowiesz się, co jeść i jaki trening stosować, aby osiągnąć wymarzoną muskulaturę. Zobacz porady dietetyka Mikołaja Choroszyńskiego, jak zbudować masę mięśniową.
Trening na rzeźbę (inaczej trening na redukcję) ma na celu zredukować tłuszcz powstały w trakcie budowy masy mięśniowej i uwydatnić muskulaturę. Bazuje na wysokiej intensywności ćwiczeń, co pomaga dotlenić i zwiększyć ukrwienie mięśni. Dzięki temu stają się one twardsze oraz zyskują wyostrzony zarys. Zobacz, jakie są zasady treningu na rzeźbę i jaką dietę stosować, aby przyspieszyć efekty ćwiczeń.
Ćwiczenia izolowane dotyczą tylko jednej grupy mięśni lub - rzadziej - dwóch grup mięśniowych, na przykład bicepsa, mięśni brzucha, pośladków, pleców czy klatki piersiowej. Stanowią część treningu, którego celem jest doprowadzenie do jak najlepszej sprawności konkretnych partii ciała. Ćwiczenia izolowane są również wykorzystywane w rehabilitacji. Przeczytaj, na czym dokładnie polegają ćwiczenia izolowane i poznaj ich przykłady na różne partie mięśniowe.
Hipertrofia mięśniowa to jeden z efektów ćwiczeń fizycznych i zarazem cel, dla którego trenuje większość kulturystów. Zjawisko to polega na powolnym przyroście objętości mięśni, które budują sportową rzeźbę ciała. By zachodziła hipertrofia mięśni, ćwiczący powinni pamiętać o podstawowych zasadach treningu hipertroficznego.
Osoby chcące zwiększyć masę nierzadko popełniają błędy, które opóźniają pojawianie się efektów treningowych. Najczęściej wynikają one z fałszywego przekonania, że im więcej treningów i im większe obciążenie, tym lepiej. Nic bardziej mylnego. Poznaj 9 błędów, które utrudniają zwiększenie masy i dowiedz się, jak trenować, aby rezultaty ćwiczeń były szybciej widoczne.