Maraton

Przygotowania do maratonu należy rozpocząć już 6 miesięcy przed znalezieniem się na linii startowej, ponieważ bieg długodystansowy wymaga od nas nie lada sprawności fizycznej i silnej woli. Jednak, aby dobiec do mety, potrzebne są nie tylko samodyscyplina i dobra kondycja. Sprawdź, czego potrzebuje profesjonalny biegacz i jak przygotować się maratonu.
Trening przed maratonem jest przeznaczony dla każdego, a w szczególności dla osób, które nie mają doświadczenia biegowego. Celem treningu jest bowiem przygotowanie organizmu do długiego i wyczerpującego wysiłku. Dzięki niemu ukończysz maraton z jak najlepszym wynikiem.
"Na ile kilometrów biegniesz maraton?" - takie pytanie nie powinno paść z ust prawdziwego biegacza, ponieważ maraton ma tylko jedną długość: dokładnie 42 kilometry i 195 metrów. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby przebiec za jednym razem tak długi dystans, możesz wybrać bieg na 5, 10 kilometrów lub półmaraton. Zobacz, co charakteryzuje najpopularniejsze dystanse biegowe i który z nich najlepiej odpowiada twoim możliwościom.
Tzw. ściana to mityczna przeszkoda, na którą mają się natykać maratończycy, najczęściej po pokonaniu 35. kilometra lub później. "Ściana" w czasie maratonu może skutkować nie tylko gorszym niż założony wynikiem jego ukończenia, ale i rezygnacją z biegu. Przeczytaj, jak objawia się "ściana" w czasie maratonu i jak można sobie z nią radzić.
Depresja biegacza istnieje. Nie wszyscy w nią wierzą, choć dopada praktycznie każdego maratończyka. I tego, który dopiero zaczyna, i zawodowca biegającego od lat. Jedni sobie z tym radzą lepiej, inni gorzej – stąd ta różnica w interpretacji swojego stanu po maratonie. Jak sobie z tym radzić?
Jak zregenerować się po maratonie, żeby szybko wrócić do dobrej formy? Fizjoterapeuta tłumaczy, dlaczego tuż po zakończeniu biegu nie należy się rozciągać i iść na masaż. Radzi, aby po przekroczeniu linii mety jeszcze chwilę pomaszerować, wypić niewielką ilość napoju izotonicznego i... cieszyć się osiągniętym wynikiem.
Przygotowania do maratonu to nie tylko intensywny, wielotygodniowy trening. Na ostateczny wynik biegu duży wpływ mają ostatnie dni przed startem. Jak trenować i co jeść, żeby start w maratonie okazał się sukcesem? Zobacz porady fizjoterapeuty.
Jak biec, żeby ukończyć maraton? Jak przebiec pierwszy maraton i... przeżyć? Zobacz, jak przygotowywać się do maratonu w wieczór przed biegiem, z rana, tuż przed startem i w trakcie biegu. Dzięki poradom praktyków nie popełnisz klasycznych błędów początkujących biegaczy.