Problem - brzuch [Porada eksperta]

2013-04-08 0:22

Tkanka tłuszczowa rozkłada mi się nierównomiernie i właśnie najbardziej w tej partii ciała. Jestem szczupła, lecz na uwagę zwraca nieproporcjonalność brzucha - robi się na nim fałdka tłuszczu. Wygląda to strasznie. Bardzo proszę o wskazanie mi najbardziej odpowiedniego sportu na tę partię ciała. Brzuszków nie znoszę, siłowni też. Co jakiś czas chodzę na basen, ale to nie wystarcza.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Niestety, często tkanka tłuszczowa rozkłada się nierównomiernie - czasem w okolicach bioder, ud lub brzuszka - właśnie tak, jak to jest w Twoim przypadku. Aby spalić nadmiar nagromadzonej tkanki tłuszczowej powinnaś zastosować jakikolwiek wysiłek fizyczny który będzie trwał przynajmniej 40-50 min. Może to być marszobieg w terenie, jazda na rowerze (może być stacjonarny) na rolkach, aerobik, jazda na nartach biegowych lub jakikolwiek sport, który możesz uprawiać w swoim miejscy zamieszkania. Ważne jest to, aby w tym czasie twoje tętno utrzymywało się w granicach pomiędzy 60 a 80 proc. twojego maksimum. Maksimum oblicza się wg wzoru 220-wiek. Jeśli więc chcemy obliczyć maksymalną liczbę częstości uderzeń serca na minutę dla osoby 30 letniej wygląda to tak: 220 - 30 = 190. Aby obliczyć strefę najlepszego spalania tkanki tłuszczowej , która znajduje się pomiędzy 60-80 proc. mnożysz 190X 60%=114 i 190 X 80%=152. I tak osoba 30 letnia dla najefektywniejszego spalania tkanki tłuszczowej powinna mieć w czasie wysiłku tętno pomiędzy 114 a 152 uderzeń na minutę. W praktyce zwykle jest to wysiłek, w czasie którego masz przyspieszony oddech, ale możesz jednocześnie swobodnie rozmawiać. Pamiętaj także o tym, że prawdziwym kluczem do sukcesu nie jest intensywność czy nawet długość wykonywanego wysiłku, ale przede wszystkim SYSTEMATYCZNOŚĆ. Staraj się więc wykonywać wysiłek co najmniej 3 razy w tygodniu, a swój plan "walki z nagromadzonym tłuszczykiem" rozłóż na conajmniej 3-4 miesiące. Zwróć też uwagę na racjonalne odżywianie. Aby Twój wysiłek nie był przysłowiową "syzyfową pracą" zmniejsz ilość spożywanego tłuszczu i słodyczy, staraj się jeść regularnie i w małych ilościach.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Barcikowska

Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.