Crossfit
Crossfit został opracowany przez Grega Glassmanna na potrzeby szkolenia policji kalifornijskiej w 2001 roku. Ze względu na wysoką efektywność tych jednostek treningowych, crossfit bardzo szybko stał się elementem szkolenia strażaków i żołnierzy, a niedługo później trafił do szerokiej publiki. Dzisiaj treningi crossfit odbywają się niemal na każdej siłowni. Są realizowane w ramach tzw. WOD, czyli Workout of The Day z wykorzystaniem boxu crossfitowego.
Trening crossfit łączą w sobie elementy znane z kulturystyki, gimnastyki, kalisteniki i lekkoatletyki. Dzięki temu w niezwykle wszechstronny sposób kształtują zdolności sportowca. Trenerzy crossfitu wskazują na 10 cech, które powinny rozwijać obwody. Jest to wydolność, siła, gibkość, moc, szybkość, koordynacja, zwinność, równowaga, precyzja ruchu. Oczywiście nigdy nie pracuje się nad wszystkimi cechami jednocześnie. Tak duża ilość zmiennych sprawia, że treningi crossfitu są różnorodne, a WOD każdego dnia powinien być inny.
Dużą zaletą treningów typu cross jest ich skalowalność. Poszczególne obwody trwają od 5 do 30 minut i bardzo łatwo dopasować je do możliwości osób ćwiczących poprzez dodanie kolejnej rundy, powtórzeń, skrócenie przerwy lub zamianę ćwiczeń na bardziej złożone. Dlatego crossfit można uprawiać bez względu na wiek, płeć, czy wyjściowy poziom formy sportowej.
Do treningów crossfitowych wykorzystuje się różnego rodzaju sprzęt, raczej niespotykany w kulturystyce. Wśród najpopularniejszych można wymienić odważniki kettlebells, uchwyty do pompek, młoty, wózki do pchania lub ciągnięcia, keeno line. Wiele ćwiczeń można wykonywać z ciężarem własnego ciała, np. podciąganie na drążku, wejścia po linie.
W crossficie nie chodzi o wyspecjalizowanie się w jednym, wybranym ćwiczeniu Jego zadaniem jest przygotowanie ćwiczących na różnego rodzaju okoliczności i przeszkody, których pokonanie będzie wymagało wysokiej sprawności ogólnej.
Wiele ćwiczeń w crossficie to ruchy wielostawowe. Są one obciążające dla organizmu dlatego osobom początkującym nie zaleca się więcej niż 2-3 WOD-y w tygodniu. Doświadczeni sportowcy zwiększają ilość jednostek nawet do 5-6.