Diety dla aktywnych
Dieta dla aktywnych fizycznie wygląda nieco inaczej niż w przypadku diet dla ogółu społeczeństwa. Konieczne staje się znaczące zwiększenie gęstości energetycznej posiłków, ich ilości, a często nawet zmiana formy podania. Diety dla aktywnych powinny obfitować w składniki dostarczające wartościowych kalorii, a także uwzględniać specyfikę danej dyscypliny i rozkład treningów. Inaczej powinni odżywiać się biegacze, a inaczej kulturyści.
Dobrze ułożona dieta dla aktywnych musi dostarczać odpowiednio dużej ilości kalorii. Wynika to ze zwiększonego zapotrzebowania kalorycznego osoby trenującej, która w ciągu godziny jest w stanie zużyć od kilkuset do nawet tysiąca kilokalorii. Jest bardzo ważne, aby jadłospis sportowca składał się w jak największej części ze zdrowych składników. Dlatego w diecie dla aktywnych jest niewiele miejsca na fastfoody, czy niezdrowe przekąski.
Dieta dla aktywnych może prezentować się inaczej, w zależności od poziomu sportowego danej osoby, częstotliwości i intensywności wykonywanych treningów, a także celu. Diety redukcyjne pozwalają w zdrowy sposób zmniejszyć masę ciała i zrzucić zbędne kilogramy. Z kolei diety na masę ułatwiają budowanie mięśni bez nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej.
Wiele diet dla osób aktywnych opiera się o ściśle wyliczony próg kaloryczny, np. 3 lub 4 tysiące kilokalorii. Takie osoby powinny spożywać posiłki świadomie i szacować, ile energii przyjęły w ciągu danego dnia. Wbrew pozorom nawet diety o niskiej kaloryce nie muszą przesądzać o tym, że ciągle będziemy chodzili głodni. W internecie nie brakuje ciekawych i smacznych przepisów na dietę dla aktywnych.
Osoby trenujące muszą także zadbać o logistykę spożywanych posiłków. Dlatego dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju shake’i, batony i zdrowe fitnessowe przekąski. W ten sposób można zabrać ze sobą odpowiednią porcję kalorii bezpośrednio na trening i spożyć ją po zakończeniu ćwiczeń. Odrobina pomysłowości wystarczy, aby nie opierać się wyłącznie na kupnych odżywkach białkowych i batonach proteinowych.