Plan treningowy w celu zachowania dobrej kondycji [Porada eksperta]

2014-08-17 22:25

Witam. Mam 18 lat, 170 cm wzrostu i wagę 52 kg. Nie chcę się odchudzać, ale ćwiczyć w celu zachowania ogólnej sprawności i poprawy sylwetki. Ile razy w tygodniu powinnam ćwiczyć i jak długo oraz jakiego typu ćwiczenia wykonywać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Sprawność fizyczna to gotowość organizmu do podejmowania i rozwiązywania trudnych zadań ruchowych w różnych sytuacjach życiowych, wymagających siły, szybkości, gibkości, zwinności i wytrzymałości, jak również pewnych nabytych i ukształtowanych umiejętności i nawyków (Trześniowski, 2001). W tym rozumieniu sprawności najbardziej adekwatny jest trening funkcjonalny.
Trening funkcjonalny opiera się na ruchach złożonych. Podstawową zasadą treningu jest funkcjonalność ruchu, czyli możliwość jego wykorzystania w życiu codziennym. Modelowanie sylwetki uzyskasz poprzez treningi siłowe. Długość, częstotliwość i intensywność treningów jest zależna od twojej formy. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z trenerem, który określi jej aktualny poziom. To, czy jesteśmy w dobrej formie, zależy w dużym stopniu od tego, jaki prowadzimy tryb życia. W celu zachowania dobrej kondycji należy całościowo zaspokoić potrzeby naszego ciała, w tym potrzebę ruchu. Regularny trening poprawia metabolizm, pracę układu oddechowego i krwionośnego, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, zmniejsza stres. Ważna jest także odpowiednia regeneracja i odżywianie. Pamiętaj, że liczy się konsekwencja. Powodzenia!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta